Kardamomový chléb neboli Finská Pulla je druh sladkého kynutého pečiva, který je ovoněn orientálním kořením kardamom. Toto koření je velmi intenzivní, můžete v něm cítit pomerančovou kůru, skořici či hřebíček. Já jej v receptu doplňuji ještě o tyto chutě a o vůni vanilky, protože mi to k sobě velmi sedí, ačkoliv v originálním receptu pomerančová kůra, skořice ani vanilka není. Podle názvu asi nikoho nepřekvapí, že Finská Pulla je oblíbená především ve skandinávských zemích – Norsku, Švédsku a Finsku.
U kynutých těst je několik kroků, které byste určitě neměli vynechat. I proto Vám přináším spolu s receptem i postup, jak na ten nejlepší výsledek.
- Připravte tang zhong (čte se tang žong). Tang zhong je vlastně taková kaše, která vznikne zahřátím mléka, vody a mouky. Pozor ale! Nesmí dojít k varu, ideální teplota přípravy je 65 stupňů. Připravte jej tedy na středním stupni a ve chvíli, kdy Vám vznikne kaše, odstavte z plotny a nechte zcela vychladnout. Tang zhong zajistí pečivu větší nadýchanost, vláčnost a elasticitu, protože v těstě váže více vody.
- Všechny suroviny z lednice by měly mít pokojovou teplotu.
- Droždí rozdrobte do misky a zasypte jej trochou cukru. Droždí se krásně rozpustí, vznikne kaše. Je to taková aktivace droždí. Pak můžete založit kvásek s pomocí trochy mléka a mouky nebo dát drožďovou kaši přímo do těsta k zamíchání.
- Mouku prosejte přes jemné síto.
- V originálním receptu se uvádí pouze hladká mouka, mně se ale osvědčilo smíchat hladkou, polohrubou a hrubou. Vznikne těsto podobné naší vánočce a to mě baví mnohem víc. Můžete tedy vyzkoušet obě varianty a sami se rozhodnout, která Vám bude chutnat víc.
- Dopřejte těstu čas k nakynutí. Důležité je dvojí nakynutí – po zamíchání těsta i po zamotání. J
- Na ozdobu použijte granulovaný cukr. V klasickém supermarketu jej asi nikde neseženete, ale dá se objednat na eshopech s cukrářskými potřebami a stojí to fakt za to. Vytvoří nádherný efekt a určitě jej použijete i v jiných sladkých receptech.
- Po upečení nechte vychladnout alespoň hodinu, aby se Vám střída uvnitř nesrazila.
Kardamomový chléb se tradičně servíruje s kávou či oblíbeným čajem. Úžasný je namazaný máslem a marmeládou. Pokud Vám Pulla zbyde na další dny, můžete z ní připravit úžasný francouzský toust či zapéct jako bread pudding. Oba recepty najdete v archivu.
Recept vznikl ve spolupráci s eshopem Bella Rose. 🙂













Nejprve připravte tang zhong. Mouku rozmíchejte s mlékem a vodou, na plotně na nižším stupni zahřejte - pozor nesmí se vařit! Musí vzniknout taková kaše. Díky ní je vždy pečivo vláčnější a naprosto úžasné. Tang zhong nechte vychladnout a zadělejte těsto. Droždí rozdrobte s trochou cukru a nechte jej rozpustit. V průběhu jej trochu promíchejte. Droždí by se mělo rozpustit až na kašičku. Máslo s mlékem zahřejte, mléko by mělo být pouze vlažné a máslo by se mělo zcela rozpustit. Do mísy od robotu prosejte mouku, přidejte sůl, cukr, mléko s máslem, vychladlý tang zhong, rozpuštěné droždí, 1/2 vejce, vanilku, kardamom, skořici a pomerančovou kůru. Použijte nástavec typu hák a 10 minut na nižší stupeň nechte zpracovat hladké elastické těsto. Těsto přendejte do uzavíratelné plastové mísy, uzavřete ji a nechte hodinu kynout. Nakynuté těsto nyní rozdělte na 5 stejných kousků, které rukama zpracujte na dlouhé copy. Copy přendejte na plech vystlaný pečícím papírem a zapleťte je, jako byste pletli vánočku. Vánočku nyní potřete rozšlehaným vajíčkem se smetanou či mlékem, posypte granulovaným cukrem a nechte nyní kynout 30-40 minut. Troubu předehřejte na 180 stupňů. Chleba pečte 40 – 45 minut. Pokud se bude péct shora rychle, přikryjte ji alobalem. Po upečení nechte vychladnout alespoň 1 hodinu a poté můžete krájet a podávat s máslem a dobrou marmeládou.Kardamomový chléb neboli Finská Pulla
Ingredients
Instructions

